Ulfborg byder i den kommende uge på en unik mulighed for at opleve både historiske og hyggelige arrangementer. Fra en gourmetmiddag på Kaj Munks Præstegård i anledning af Danmarks befrielse til en uformel strikke-café på Ulfborg Bibliotek.
På mandag kan du deltage i en helt speciel middag, arrangeret af Ringkøbing Fjord Museer, i anledning af 80-års jubilæet for Danmarks befrielse. Aftenen byder på en 5-retters menu, der kombinerer smagene fra Anden Verdenskrig med moderne kreativitet. Historikere vil dele fortællinger om krigen, mens gæsterne nyder både kendte og overraskende retter samt velkomstdrinks med et historisk twist.
Tidspunkt: mandag 5. maj 2025, kl. 17.00-21.30
Sted: Kaj Munks Præstegård, Vesterhavsvej 7 A, Vedersø, 6990 Ulfborg
Entré: 449 kr per person
Tilmelding: Billetter skal købes online senest 28. april
Onsdag byder på en hyggelig eftermiddag med strikkepinde og garnnøgler i Ulfborg Bibliotek. Arrangementet er åbent for både nybegyndere og erfarne strikkere, så alle kan være med. En vært fra AOF Ulfborg-Vemb sørger for kaffe eller te, og der er mulighed for at dele tips og tricks med andre strikkeentusiaster.
Tidspunkt: onsdag 7. maj 2025, kl. 15.00
Sted: Ulfborg Bibliotek, Bredgade 3, 6990 Ulfborg
Entré: Gratis - mød bare op og vær med
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.