Oplev natur og litteratur på en unik gåtur ved Husby Kirke

dato

Deltag i en unik gåtur torsdag den 27. marts 2025, hvor litteratur og natur forenes i en oplevelse, der både byder på højtlæsning og samtaler om naturens rolle i litteraturen. Turen starter kl. 10:00 ved Husby Kirke og afsluttes med en kop kaffe ved Fjand Gårdbutik.

Tag med på en særlig gåtur, hvor du kan opleve naturen i selskab med andre og samtidig nyde litteraturens skønhed. Undervejs vil der være højtlæsning, og deltagerne får mulighed for at diskutere, hvordan naturen spiller en rolle i litteraturen, og hvordan litteraturen kan opleves i naturen.

Gåturen er designet til at være i et roligt tempo, så alle kan deltage, men ruterne er desværre ikke egnede til gangbesværede eller barnevogne. Der er plads til 15 deltagere, så det er en god idé at sikre sig en plads.

Praktisk information

Vi mødes på parkeringspladsen ved Husby Kirke, og efter gåturen vil vi køre til Fjand Gårdbutik, hvor der serveres en kop kaffe som en del af prisen. Turen varer cirka en time.

Detaljer om arrangementet:
Dato: Torsdag 27. marts 2025
Tidspunkt: Kl. 10:00
Sted: Husby Kirke, Græmvej 1, Husby, 6990 Ulfborg
Entré: Gratis billetter
Pris: 25 kr. (inkluderer en kop kaffe)
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut